یادداشت

یار مهربان دهه شصتی ها

حسام گودرزی؛ دبیرکل انجمن

در دهه شصت، سرگرمی زیادی وجود نداشت؛ حداقل نه به اندازه کودکان امروزی؛ آن زمان ‎ها کودکان و نوجوانان با کتاب این یار مهربان، آشتی بودند و کتابخانه مدرسه ها رونق داشتند. زمانی که فقط شبکه یک و دو وجود داشتند و برنامه های کودک در رسانه های صوتی و تصویری بسیار محدود بودند، کتاب خواندن و غرق شدن در ماجراهای شگفت‌انگیزشان راهی بود برای پرواز تخیل کودکانه و تجربه هر آنچه که در زندگی واقعی کودکان وجود خارجی نداشت.
بسیاری از بچه های دهه شصتی، ساعت‌ها گوشه‌ای از اتاق دراز می‌کشیدند و کتاب می‌خواندند و غرق داستان های آن می شدند و در عالم خیال‌ خود را قهرمان داستان می‌دیدند. با او در سرزمین عجایب سفر می‌کردند؛ گاهی دخترک کبریت فروش بودند که از سرما می‌لرزد و گاهی دانشمند دیوانه کتاب‌های ایزاک آسیموف. گاهی هم با داستان های ژول ورن، بیست هزار فرسنگ به زیر دریاها سفر می کردند.
در دهه ۶۰ خانواده ها پذیرفته بودند که کالاهای فرهنگی همچون کتاب، جزئی از سبد خانوار است. علیرغم مشکلات اقتصادی فراوان خانواده ها به این نکته باور داشتند که داستان، قصه و سایر حوزه های ادبی و هنری در ارتباط با کودک وسیله ای تربیتی و محتوایی برای آموختن است. دهه ۶۰ در ادبیات کودک، دهه ای ماندگار و طلایی است و در دهه شصت و کمی بیشتر از اواسط دهه هفتاد، تیراژ کتاب‌ ها در حوزه کودک پنج الی ده هزار جلد بود.
در این دهه مجلات کودک و نوجوان نیز پایه ثابت سبد مطالعه کودکان و نوجوانان بودند. مجله «کیهان بچه‌ها»، به نوعی مونس کودکانی بود که در دهه شصت به دنیا آمدند. مجله دیگری که برخی از کودکان دهه شصت خوب به یاد می آورند، «سروشنوجوان» بود.
«رشد دانش آموز» مجله دیگری بود که معمولا در مدارس توزیع می شد؛ البته باید اشتراک مجله را خریده بودی تا هنگام توزیع مجله در کلاس، یکی هم قسمت تو شود.
شاید محبوب ترین نویسندگان در دهه شصت برای بچه های آن دوران صمد بهرنگی، مهدی آذر‌یزدی، مرتضی مطهری احمدرضا احمدی، منوچهر احترامی، مصطفی رحماندوست، افسانه شعبان‌ _نژاد، امیرحسین فردی، هوشنگ مرادی کرمانی، ژول ورن و آیزاک آسیموف بودند.
مطالعه کتاب و مجلات در دهه شصت، پایه ثابت خانه ها و خانواده ها بود و برای بسیاری مطالعه جز جدایی ناپذیر زندگی روزانه بود

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Praesent ut massa sem, mattis Praesent Nullam risus suscipit dictum