یادداشت

رادیو یعنی

حسام گودرزی؛ دبیرکل انجمن دهه شصتی های ایران

«قصه ظهر جمعه» «صبح جمعه با شما» «سلام صبح به خیر» «راه شب» «تقویم تاریخ» «داستان شب» «روزهای زندگی» «شب بخیر کوچولو» «خانه و خانواده»
اینها نام هایی است که برای دهه شصتی ها یک کلمه را تداعی می کند؛ رادیو.
رادیو پر مخاطب ترین و در دسترس ترین رسانه جمعی دهه شصت شمسی در ایران بود. رادیو برای ما دهه شصتی ها یکی از اعضای محترم خانواده مان محسوب می گردید که در بسیاری از ساعات شبانه روز همراهی مان می کرد.
دهه شصتی ها رادیو را با جوانی مادرانشان که صبح ها همراه با انجام کارهای خانه، برنامه «خانه و خانواده» را از آن گوش می دادند و ابهت پدرانشان که شب ها با تفکر و جدیت خاصی برنامه های سیاسی رادیو را گوش می دادند؛ به یاد می آورند.
رادیو برای دهه شصتی ها طعم دراز کشیدن در آفتاب پهن شده در اتاق خانه و یک آرامش دلپذیر بعد از تناول ناهار خانوادگی با شنیدن «قصه ظهر جمعه» است.
گاهی هم رادیو یعنی «تقویم تاریخ» که هنگام محیا شدن برای رفتن به مدرسه و یا در مسیر، از رادیوی تاکسی، استرس شروع صبحی دیگر و روز جدیدی در مدرسه را زنده می کرد.
رادیو یعنی قهقهه های دسته جمعی در صبح جمعه در سر سفره صبحانه.
رادیو یعنی همراه بی ادعای بی خوابی های تابستانی، با صدایی که در آغاز راه شب زمزمه می کرد «من امشب تا سحر خوابم نخواهد برد. همه اندیشه ام اندیشه فرداست.»
رادیو برای دهه شصتی ها یعنی تلاش های ناموفق برای خوابیدن با برنامه «شب بخیر کوچولو» است.
یکی از مواردی که رادیو کارآیی و سرعت عمل چشم گیر خود را در آن نشان می داد، پخش آژیر در زمان حمله هوایی دشمن بود. پخش مارش نظامی و شنیدن جمله «شنوندگان عزیز توجه فرمایید، شنوندگان عزیز توجه فرمایید» برای بسیاری از دهه شصتی ها حس گنگ و مبهمی از یک موفقیت داشت.
شاید نوستالژی رادیو در زندگی دهه شصتی ها آنقدر عمیق است که هنوز هم با موسیقی تیتراژ خیلی از این برنامه ها میخکوب می شوند و بوی غذایی که مادرشان در حال آماده کردن آن است و یا بوی سیگار پدرشان که پیچ رادیو را با دقت خاصی می پیچاند؛ می شنوند.
رادیو برای ما دهه شصتی ها یعنی صمیمیتی که در کوچه پس کوچه‌های زندگی گم کرده ایم و حس با هم بودن که این روزها دیگر همراه مان نیست

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Curabitur elit. leo. dictum felis tristique ut quis, dolor. Donec libero