یادداشت

تفریحی به نام ترس دسته جمعی

حسام گودرزی؛ دبیرکل انجمن دهه شصتی های یاران

چالش مومو چالش جدید است که این روزها در واتساپ فراگیر شده است. مومو یک دختر زشت و ترسناک است که این روز‌ها صحبت‌های زیادی در مورد آن مطرح می‌شود و ذهن نوجوانان بسیاری را درگیر خود کرده است.
اما در این خصوص باید گفت؛ چالش های ترسناک، وقتی هنوز در هیچ جای دنیا مد نشده بود، در بین دهه شصتی ها رواج داشت.
شاید قریب به اتفاق دهه شصتی ها خاطرات مشترک فراوانی را تجربه کرده و بیاد دارند، اما یکی از هیجان انگیز ترین خاطرات کودکان و نوجوانان دهه شصتی، دورهمی هایی با موضوع نقل داستان هایی با محوریت اجنه و روح بود.
این اتفاق که اغلب در یکی از شب های تاریکی که تعدادی از کودکان و نوجوانان هم سن و سال به دور از بزرگترها، فرصت دورهم بودن را یافته بودند، حادث می شد؛ یکی از رایج ترین سرگرمی های آدرنالین ساز آن دوران محسوب می گردید. تاثیر حوادث دهه شصت، برنامه های تلویزیونی، نوع تربیت آن دوران که همراه با لولوهای ترسناک بود، قصه های جن و پریان، قوه تخیل فعال دهه شصتی ها و چیزهایی که از بزرگترهایشان شنیده بودند؛ نقش مهمی در داستان سرایی های دلهره آور و ترسناکی که با نقش آفرینی جن ها و ارواح همراه بود؛ از سوی آنها بازی می کرد.
این مراسم ترسیدن دسته جمعی که بیشتر در زمان های قطعی برق ( که در دهه شصت بسیار معمول و مرسوم بود ) و یا هنگام خواب به صورت گروهی برگزار می شد؛ در انتها با یک اتفاق عجیب و یا یک صدای ناشناخته به تشنج و فرار دسته جمعی می انجامید.
برای بسیاری از ما دهه شصتی ها، تجربیاتی خنده دار و گاهی مهیج و وحشت آور از اتفاقات حاصل از این دورهمی های ترسناک، هنوز در ذهنمان حک شده است.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
mi, Sed Phasellus felis Donec nec sem,